Staw barkowy
Rekonstrukcja uszkodzeń stawu barkowo obojczykowego
Opis zabiegu:
Ortopedia rekonstrukcyjna zajmuje się przede wszystkim operacyjnym leczeniem i „naprawą” uszkodzonych okolic lub części stawu barkowego. Operacja rekonstrukcyjna ma na celu odtworzenie uszkodzonych części stawu barkowo obojczykowego, przywrócenie ich czynności i funkcji, a często także prawidłowego wyglądu poprzez połączenie ocalałych, zdrowych tkanek pacjenta w okolicy dotkniętej chorobą lub zmianą z tkankami pobranymi z innej, zdrowej części ciała.
Czas trwania zabiegu
45-90 min
Czas rekonwalescencji
3-6 mies.
Wskazania do Rekonstrukcji uszkodzeń stawu barkowo obojczykowego
-
poważne i nieodwracalne urazy, w których dochodzi do trwałego zniszczenia tkanek stawu barkowego,
-
choroby wrodzone i genetyczne barku i obojczyka,
-
powikłania lub nieprawidłowości w leczeniu chorób i urazów barku i obojczyka,
-
choroby związane z trwałymi zmianami wieku podeszłego i starczego.
Postępowanie przed zabiegiem
Konieczna jest konsultacja z jednym z naszych lekarzy, który zbierze ogólny wywiad, oceni stan ogólny kliniczny pacjenta, wykona USG oraz zleci odpowiednie niezbędne badania - zwykle jest to rezonans magnetyczny pozwalający zaplanować szczegółowo operację i dobrać odpowiednią metodę zabiegu. Na 10 dni przed przyjęciem do Szpitala pacjent wykonuje badania laboratoryjne z krwi obwodowej (morfologia krwi obwodowej, APTT i INR, sód, potas) i badanie ogólne moczu. Należy pamiętać o aktualnych szczepieniach przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, gdyż istnieje niewielkie ryzyko transmisji wirusa podczas zabiegu operacyjnego.
Postępowanie po zabiegu
Operowany bark jest unieruchomiony w specjalnej ortezie, do czasu jego wygojenia (od 1 do 3 tygodni). Dzięki zastosowaniu znieczulenia okolicy splotu ramiennego pod kontrolą USG, którzy wykonują lekarze anestezjolodzy, możliwe jest jak najszybsze usprawnianie pacjenta przy asyście fizjoterapeuty Ortho Sport Clinic już w pierwszych godzinach po zabiegu operacyjnym. Rehabilitacja jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta przez fizjoterapeutę zgodnie z zaleceniami lekarza operującego.