Staw skokowy
Leczenie niestabilności stawu skokowego
Rekonstrukcja więzadła strzałkowo - skokowego przedniego (ATFL)
więzadła strzałkowo – piętowego ( CFL), trójgraniastego, rozdwojonego, etc.
Opis zabiegu:
Leczenie niestabilności stawu skokowego, zwłaszcza związanej z uszkodzeniem więzadeł, obejmuje szereg podejść, zależnie od stopnia uszkodzenia i indywidualnych cech pacjenta.
Czas trwania zabiegu
60 min.
Czas rekonwalescencji
3 mies.
Rekonstrukcja lub szycie więzadeł:
Aktualnie większość zabiegów rekonstrukcji więzadeł stawu skokowego wykonuje się metodami małoinwazyjnymi, dzięki czemu wystarczy kilka małych cięć, by przeprowadzić całą rekonstrukcję. W zależności od konkretnego przypadku lekarz ortopeda może przeprowadzić zabieg reinsercji więzadeł stawu skokowego do ich anatomicznego przyczepu co pozwala na odzyskanie stabilności w obrębie stawu. W niektórych sytuacjach dokonuje się także przeszczepu ścięgien mięśniowych i wszczepienie odpowiedników więzadeł, wykonanych z innych materiałów. Często wykorzystuje się przeszczepy ścięgien - głównie strzałkowego , podeszwowego, ewentualnie półbłoniastego, które są przytwierdzane w miejscu ubytku uszkodzonych więzadeł.
Artroskopia
Jest małoinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, stosowanym w leczeniu różnych schorzeń stawu skokowego górnego lub dolnego (skokowo-piętowego). W trakcie zabiegu chirurg, wykonuje małe nacięcia skórne ok 5 mm, wykorzystuje cienką kamerę – „artroskop” oraz narzędzia artroskopowe, dzięki czemu ocenia stan stawu, usuwa uszkodzone fragmenty, a także przeprowadzać drobne naprawy, takie jak rekonstrukcja więzadeł i przywrócić jego funkcjonowanie.