top of page

Staw kolanowy

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego

Opis zabiegu:

Czas trwania zabiegu

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego to operacja polegająca na wszczepieniu protezy, czyli sztucznego stawu, który zastępuje uszkodzone lub zwyrodniałe części stawu kolanowego. Jest to często stosowany zabieg w przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego lub w przypadku poważnych urazów, które prowadzą do utraty funkcji stawu.

40 - 70 min

Czas rekonwalescencji

6 - 12 tyg.

Jakie są wskazania do osteotomii okołokolanowej?

Zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego rekomendowany jest pacjentom cierpiącym z powodu przewlekłego bólu i ograniczonej funkcji stawu, na tle zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych ,które nie reagują na leczenie zachowawcze w okresie 3-6m-cy. Ponieważ jest to stosunkowo rozległy i skomplikowany zabieg, wymaga on precyzyjnego przygotowania i planowania, a wykonuje go doświadczony chirurg ortopedyczny. Ze strony samego pacjenta wymaga starannego przygotowania oraz współpracy pomiędzy pacjentem a zespołem medycznym przed i po operacji. Proces rehabilitacji, ma na celu przywrócenie optymalnej ruchomości i stabilności stawu odbudowę siły mięśniowej i powrót do sprawności.

Endoproteza jednoprzedziałowa i dwuprzedziałowa

Proteza jednoprzedziałowa zastępuje jeden z dwóch głównych przedziałów w stawie kolanowym przyrodkowy lub boczny . Składa się z elementów piszczelowego i udowego. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem terapeutycznym w przypadku zwyrodnienia stawów dotyczącego jednego przedziału kolana. Umożliwia wcześniejszy powrót do sprawności w porównaniu z protezą dwuprzedziałową

W przypadku protezy dwuprzedziałowej, obie główne części stawu kolanowego - zarówno kość udowa, jak i piszczelowa - są zastępowane elementami protezy tacą piszczelową komponentem udowym.

bottom of page